Cautare
×
 x 

Coş gol

Paracetamol 500 mg, Zentiva

Fără evaluare:
Recenzii 0
Apreciat și solicitat de clienți! A fost vândut deja de peste 257 de ori ceea ce demonstrează încrederea pe care o au consumatorii în calitatea și utilitatea acestuia
Suntem mândri să oferim un produs care să răspundă nevoilor și cerințelor clienților noștri.

Paracetamol Zentiva este indicat la adulţi, adolescenţi cu vârsta peste 12 ani şi copii cu vârsta peste 6 ani, în tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi medii cu diferite localizări: cefalee (inclusiv migrenă), artralgii, lombalgii, algii dentare, dureri faringiene, durere postvaccinală, dismenoree. Forma de prezentare: 20 comprimate

Sku: 321
Producător: Zentiva
3,00 lei
Total: 3,00 lei
Valoare TVA 0,25 lei
Au rămas doar 4!

Compozitie:
Comprimate continand 500 mg paracetamol.

Mod de administrare:
Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani:
Doza recomandată este de 500-1000 mg paracetamol (1-2 comprimate) la intervale de 4 ore, administrată la nevoie.
Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore. Doza maximă recomandată pentru adulţi este de 4 g paracetamol (8 comprimate) pe zi.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani:
Doza zilnică maximă este de 60 mg/kg, care trebuie împărţită în prize egale, de exemplu:
în prize de câte 15 mg/kg, administrate la intervale de 6 ore sau
în prize de câte 10 mg/kg, administrate la intervale de 4 ore.
Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore. Nu trebuie administrate mai mult de 4 doze pe zi.
Este necesară reevaluarea tratamentului dacă:
durerea tratată, îndeosebi cea articulară, persistă mai mult de 5 zile;
febra persistă mai mult de 3 zile şi simptomatologia se agravează;
faringita severă persistă mai mult de 2 zile şi este însoţită sau urmată de febră, cefalee, erupţie cutanată tranzitorie, greaţă sau vărsături.

Copii cu vârsta sub 6 ani:
La această grupă de vârstă, se recomandă utilizarea formelor farmaceutice adecvate vârstei.
Insuficienţă renală uşoară şi moderată
Se va administra cu precauţie în insuficienţa renală uşoară şi moderată, fără a fi necesară reducerea dozei.

Contraindicații
Hipersensibilitate la substanţa activă sau la oricare dintre excipienţii enumeraţi la pct. 6.1. Insuficienţă hepatocelulară.
Hepatită acută.
Anemie hemolitică severă. Insuficienţă renală severă.
Deficit de glucozo-6 fosfat dehidrogenază.
Copii cu vârsta sub 6 ani (din cauza formei farmaceutice neadecvate).

Data ultimei actualizari: 19-10-2023

Recenzii

Numărul total de recenzii: 0
Evaluare medie: 0
5 Stele
0
4 Stele
0
3 Stele
0
2 Stele
0
1 Stele
0