Acest site foloseste Cookies
Site-ul nostru utilizează cookie-uri pentru a-ți îmbunătăți experiența și pentru a-ți afișa conținut și anunțuri relevante atunci când navighezi pe web.
×
Meniu
Cautare
×
 x 

Coş gol

Coldrex Lemon, 10 plicuri

Coldrex Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului si durerilor musculare, congestiei nazale, sinuzitei. Forma de prezentare: 10 plicuri

Sku: 318
Producător:
25,00 lei
Valoare TVA 2,06 lei
Achiziția acestui produs necesită completarea unor date suplimentare.
Utilizați butonul "Informare pentru Farmacist" pentru a completa datele necesare și apoi veți putea adaugă produsul în coș.
Informare pentru Farmacist
Descriere

Compozitie:
Fiecare plic de Coldrex Lemon conţine: paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrină 10 mg, acid ascorbic (vitamina C) 60 mg, etilceluloză, acid citric anhidru, zaharină sodică, citrat de sodiu, zahăr, tetrarome lemon, aromă de lămâie, galben de chinolină (E104). Un plic contine 2,9 g zahar. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament. Acest lucru trebuie avut in vedere la pacientii cu diabet zaharat.

Mod de administrare:
Pentru administrare orala.
Coldrex Lemon se administreaza sub forma unei bauturi calde.Goliti continutul unui plic intr-o cana, adaugati apa calda si amestecati bine.
La adulti (inclusiv varstnici) si copii cu varsta de 12 ani si peste doza recomandata este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore, la nevoie. Nu luati mai mult de 5 plicuri in 24 de ore.
Intervalul minim intre administrari trebuie sa fie de 4 ore.Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile, fara recomandarea medicului.Nu administrati Coldrex Lemon copiilor cu varsta mai mica de 12 ani.
Daca luati mai mult decat trebuie din Coldrex Lemon
Solicitati imediat consult medical si explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti.
Este important sa-i spuneti doctorului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista un risc serios de leziuni hepatice datorita intarzierii instituirii tratamentului. In caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau in tulburari hepatice, gastro-intestinale, reactii alergice, dureri de cap, agitatie, palpitatii si cresterea tensiunii arteriale.

Contraindicatii :

- sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Lemon (vezi pct. 6);
- daca aveti tensiune arteriala mare;
- daca aveti tiroida hiperactiva (hipertiroidism);
- daca suferiti de o boala cardiaca;
- daca aveti diabet;
- daca aveti feocromocitom ( o tumora in apropierea rinichilor);
- daca aveti glaucom cu unghi inchis ( tensiune crescuta la nivelul ochilor);
- daca sunteti in tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidaza–IMAO, inclusiv o perioada de 2 saptamani de la oprirea tratamentului cu acestia, beta-blocante) (vezi pct. Folosirea altor medicamente);
- daca sunteti in tratament cu alte decongestionante simpatomimetice;
- daca aveti intoleranta la unele categorii de glucide (contine zahar);
Nu administrati copiilor cu varsta sub 12 ani.

Modificari ale rezultatelor unor analize de laborator
Daca urmeaza sa vi se faca analize spuneti medicului ca urmati tratament cu Coldrex HotRem Lemon deoarece paracetamolul poate influenta rezultatele analizelor.

Sarcina si alaptarea
Daca sunteti gravida sau alaptati, solicitati sfatul medicului sau farmacistului inainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Lemon.
Coldrex Lemon nu trebuie utilizat in timpul sarcinii sau alaptarii, cu exceptia cazurilor in care medicul considera acest lucru strict necesar.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Substantele active continute in Coldrex Lemon nu au proprietati sedative.Nu conduceti vehicule si nu folositi utilaje daca sunteti afectati de ameteala in timpul tratamentului cu acest medicament.

Data ultimei actualizari: 04-01-2023

Recenzii

Nu există încă recenzii pentru acest produs.

Istoricul tau de navigare

×

TOP