Acest site foloseste Cookies
Site-ul nostru utilizează cookie-uri pentru a-ți îmbunătăți experiența și pentru a-ți afișa conținut și anunțuri relevante atunci când navighezi pe web.
×
×
 x 

Coş gol
Coldrex Junior, 10 plicuri
18,00 lei
Valoare TVA 0 Lei
Coldrex Junior, 10 plicuri

Coldrex Junior, 10 plicuri
Coldrex Junior HotRem este un medicament împotriva răcelii şi gripei care conţine trei substanţe
active:
- Paracetamolul: ameliorează durerea şi reduce temperatura corporală în condiţii de febră.
- Clorhidratul de fenilefrină: un decongestionant simpatomimetic care desfundă nasul şi sinusurile
ajutându-vă să respiraţi mai uşor.
- Acidul ascorbic (vitamina C): este o substanţă uzuală inclusă în medicamentele recomandate
pentru răceală şi gripă; ajută la înlocuirea pierderilor de vitamina C din răceală şi gripă.

Forma de prezentare: 10 plicuri
Producător:

În Stoc  100 buc
18,00 lei
Valoare TVA 0 Lei

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru
dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să luaţi
Coldrex Junior HotRem cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.
- Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se
îmbunătăţesc după 2-3 zile de la utilizare.
- Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă
nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau
farmacistului.
În acest prospect găsiţi:
1. Ce este Coldrex Junior HotRem şi pentru ce se utilizează
2. Înainte să administraţi Coldrex Junior HotRem
3. Cum să administraţi Coldrex Junior HotRem
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Coldrex Junior HotRem
6. Informaţii suplimentare
1. CE ESTE COLDREX JUNIOR HOTREM ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Coldrex Junior HotRem este un medicament împotriva răcelii şi gripei care conţine trei substanţe
active:
- Paracetamolul: ameliorează durerea şi reduce temperatura corporală în condiţii de febră.
- Clorhidratul de fenilefrină: un decongestionant simpatomimetic care desfundă nasul şi sinusurile
ajutându-vă să respiraţi mai uşor.
- Acidul ascorbic (vitamina C): este o substanţă uzuală inclusă în medicamentele recomandate
pentru răceală şi gripă; ajută la înlocuirea pierderilor de vitamina C din răceală şi gripă.
Coldrex Junior HotRem asigură copilului dumneavoastră ameliorarea rapidă şi eficientă a simptomelor
din răceală şi gripă inclusiv febră, frison, nas înfundat, dureri de cap, furnicături în membre, dureri în
gât, sinuzită şi dureri asociate.
2. ÎNAINTE SĂ ADMINISTRAŢI COLDREX JUNIOR HOTREM
.
Nu administraţi Coldrex Junior Hotrem dacă
Copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibilitate) la paracetamol, acid ascorbic, clorhidrat de
fenilefrină sau orice alt ingredient menţionat în acest prospect.
Copilul dumneavoastră suferă de oricare din problemele medicale menţionate în continuare:
2
- Afecţiune renală sau hepatică
- Tensiune arterială crescută
- Tiroidă hiperactivă (hipertiroidism)
- Diabet
- Feocromocitom(o tumoare în apropierea rinichilor)
- Glaucom cu unghi închis (tensiune crescută la nivelul ochilor)
- Boală cardiacă
- Este în tratament cu antidepresive,sau cu medicamente cunoscute sub numele de inhibitori de
monoaminoxidază (IMAO), sau cu medicamente beta-blocante (vezi pct. Folosirea altor
medicamente).
-Intoleranţă la unele categorii de glucide (conţine zahăr).
Nu administraţi copiilor cu vârsta sub 6 ani.
Aveţi grijă deosebită când administraţi Coldrex Junior HotRem
Coldrex Junior HotRem nu se administrează o perioadă lungă de timp.
Nu depăşiţi dozele recomandate.
Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică pre-existentă,
incluzând hepatită virală sau când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic.
.
Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur că puteţi administra acest medicament
copilului dumneavoastră.
Folosirea altor medicamente
Vă rugăm spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă copilul dumneavoastră este sau a
fost recent în tratament cu alte medicamente, inclusiv medicamente care se eliberează fără prescripţie
medicală.
Nu utilizaţi Coldrex Junior Hotrem împreună cu alte medicamente pentru răceală, gripă sau congestie
nazală sau cu alte medicamente care conţin paracetamolÎnainte de a administra acest medicament,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului în cazul în care copilul dumneavoastră se află în tratament cu
oricare din medicamentele de mai jos
- antidepresive triciclice (amitriptilina) sau de tipul inhibitori de monoaminoxidază sau beta-blocante
folosite în tratamentul problemelor cardiace şi a hipertensiunii arteriale
- warfarină sau alte cumarine (folosite împotriva coagulării sângelui);
- metoclopramidă sau domperidonă (stimulează motilitatea stomacului şi a intestinului subţire şi au
efecte antivomitive);
- colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari pentru a trata valorile mari ale colesterolului din
sânge),
- digoxină sau medicamente similare pentru boli cardiace,
- medicamente care blochează sau stimulează senzaţia de foame.
Modificări ale rezultatelor unor analize de laborator
Dacă urmează să vi se facă analize spuneţi medicului că urmaţi tratament cu Coldrex Junior HotRem
deoarece paracetamolul poate influenţa rezultatele analizelor.
Sarcina şi alăptarea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice
medicament.
Coldrex Junior HotRem nu trebuie utilizat în timpul sarcinii sau alăptării, cu excepţia cazurilor în care
medicul consideră acest lucru strict necesar.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Substanţele active conţinute în Coldrex Junior HotRem nu au proprietăţi sedative.
Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje dacă sunteţi afectaţi de ameţeală în timpul tratamentului cu
acest medicament.
Informaţii importante privind unele componente ale Coldrex Junior HotRem:
Acest medicament conţine zahăr. Un plic conţine 1,86 g zahăr.
3
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat în privinţa intoleranţei la unele categorii de glucide a
copilului dumneavoastră, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a-i administra copilului acest medicament.
Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat.
3. CUM SĂ ADMINISTRAŢI COLDREX JUNIOR HOTREM
Pentru administrare orală.
Coldrex Junior HotRem se administrează sub forma unei băuturi calde.
Mod de administrare
Goliţi conţinutul unui plic într-o cană Adăugaţi apă caldă, amestecaţi bine.
Doza recomandată pentru copii cu vârsta între 6-12 ani:
Se administrează un plic la fiecare 4-6 ore. Nu se administrează mai mult de 6 plicuri în 24 de ore.
Nu se administrează mai frecvent de 4 ore.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.
Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 6 ani.
Dacă simptomele persistă după 2-3 zile de la utilizare, solicitaţi consult medical.
Dacă aţi dat copilului dumneavoastră mai mult Coldrex Junior Hotrem decât trebuie
Contactaţi imediat medicul dumneavoastră şi spuneţi-i exact ce doză aţi administrat copilului.
Medicul dumneavoastră vă va spune ce trebuie să faceţi.
Este important să-i spuneţi doctorului, chiar dacă copilul se simte bine. Dacă o persoană a luat prea
mult paracetamol, există un risc serios de leziuni hepatice datorită întârzierii instituirii tratamentului.
În caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau în
tulburări hepatice, gastro-intestinale, reacţii alergice, dureri de cap, agitaţie, palpitaţii şi creşterea
tensiunii arteriale.
Dacă aţi uitat să administraţi copilului dumneavoastră o doză de Coldrex Junior Hotrem:
Nu administraţi o doză dublă pentru a înlocui doza uitată. Nu administraţi mai mult de o doză la
fiecare 4 ore.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Coldrex Junior HotRem poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la
toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:
Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile
Reacţiile adverse rare pot include:
 erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii;
 creşterea tensiunii la nivelul ochilor;
 dificultăţi de urinare (retenţie urinară);
 perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii).
4
Reacţii adverse foarte rare includ:
 scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
 erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare
care implică întregul organism numită anafilaxie;
 îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm)
 afecţiuni ale ficatului;
Reacţiile adverse cu frecvenţă necunoscută pot include:
 creşterea tensiunii arteriale;
 dureri de cap (cefalee);
 senzaţie de ameţeală;
 incapacitatea de dormi (insomnie);
 nervozitate,
 vărsături ,greaţă;
 diaree.
Încetaţi să mai administraţi Coldrex Junior HotRem şi consultaţi medicul dacă observaţi următoarele
reacţii adverse:
 erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare
care implică întregul organism numită anafilaxie;
 iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
 pierderea temporară a vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul
ochilor. Această reacţie este foarte rară dar apare la persoanele care au glaucom.
 vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
 dacă anterior au apărut dificultăţi de respiraţie când aţi administrat aspirină sau alte
antiinflamatoare nesteroidiene şi acum apare aceeaşi reacţie la acest medicament,
 perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii),
 îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm).
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă
nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX JUNIOR HOTREM
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Nu utilizaţi Coldrex Junior HotRem după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP). Data de
expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25o
C în ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi
farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la
protejarea mediului.
6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine Coldrex Junior HotRem
- Substanţele active sunt paracetamol, acid ascorbic şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare plic
conţine paracetamol 300 mg, clorhidrat de fenilefrină 5 mg, acid ascorbic (vitamina C) 20 mg.
5
- Celelalte componente sunt: zaharină sodică, ciclamat de sodiu, acid citric anhidru, citrat de
sodiu, amidon de porumb, zahăr, aromă de lămâie, curcumina (E 100), dioxid de siliciu
coloidal anhidru.
Cum arată Coldrex Junior HotRem şi conţinutul ambalajului
Coldrex Junior Hotrem este o pudră de culoare galbenă, cu aromă şi gust de lămâie. Fiecare plic
conţine o singură doză, fiecare plic conţinând 3 g de pulbere.

Recenzii

Nu există încă recenzii pentru acest produs.

×

TOP