Farmacia XMED

Luni-Vineri 09-17  0763947197
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

×
 x 

Coş gol

Theraflu Sinus Răceală și Gripă

Ameliorează eficient durerile de cap, durerile sinusale, congestia nazală şi congestia sinusală cauzate de răceală și gripă.
Theraflu Sinus răceală şi gripă este indicat pentru tratamentul simptomatic pe termen scurt al durerilor sinusale, durerilor de cap cauzate de sinuzită, congestia sinuzală şi nazală.

Forma de prezentare : Cutie 10 plicuri
Pulbere pentru solutie orala.

25,00 lei
Descriere

Doza recomandată

    Adulți și adolescenți (peste 12 ani)
    Luaţi un plic la fiecare 4 până la 6 ore, după cum este nevoie, până la 3-4 plicuri pe zi.
    Conținutul unui plic se dizolvă în aprox. 250 ml apă fierbinte.
    A nu se administra copiilor sub 12 ani.
    Nu depășiţi doza maximă recomandată.Nu utilizaţi mai mult de 5 zile.

Substanțe active   
Paracetamol 650 mg   
Clorhidrat de fenilefrină 10 mg   

Efect
Calmează febra şi durerea
Reduce inflamația mucoaselor

Alte informații:

    Se prezintă sub formă de granule de culoare alb-galbenă
    A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original

Atenţionări şi precauţii

Înainte să utilizați Theraflu Sinus răceală şi gripă adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistul dacă:

    suferiți de afecțiuni la nivelul ficatului sau la nivelul rinichilor;
    suferiți de anemie hemolitică;
    suferiți de o afecțiune ereditară numită deficiență de glucozo-6-fosfat dehidrogenază;
    suferiţi de deshidratare sau malnutriţie cronică;
    aveţi boli de inimă;
    aveţi diabet zaharat;
    suferiți de creșterea în dimensiuni a prostatei sau este posibil să aveţi retenţie urinară colorantul Sunset yellow FCF (E 110): Poate cauza reacţii alergice.

Conţine paracetamol. Nu luaţi alte medicamente care conţin paracetamol. Dacă se depăşeşte doza maximă de paracetamol pe zi, pot să apară leziuni severe la nivelul ficatului.

Adresați-vă medicului dacă:

    durerea sau congestia nazală se agravează sau persistă mai mult de 5 zile (sau dacă simptomele nu se ameliorează în 5 zile);
    febra se agravează sau persistă mai mult de 3 zile;
    roşeaţa sau edemele sunt prezente sau apar simptome noi.

NU UTILIZAŢI DACĂ

    sunteţi alergic la paracetamol, fenilefrină sau oricare dintre componentele acestui medicament
    aţi utilizat un inhibitor de monoaminooxidază (IMAO) în ultimele 14 zile
    suferiţi de boli severe de inimă sau tensiune arterială mare (hipertensiune arterială);
    suferiţi de activitate crescută a glandei tiroide (hipertiroidism);
    suferiţi de glaucom (tensiune crescută la nivelul ochilor);
    suferiţi de feocromocitom (un tip de tumoră a glandelor suprarenale situate în imediata apropiere a rinichilor, care este responsabilă pentru creşterea tensiunii arteriale);
    luaţi antidepresive triciclice
    luaţi beta-blocante (medicamente utilizate în tratamentul hipertensiunii arteriale mari şi a bolilor de inimă);
    luaţi alte medicamente simpatomimetice orale, cum ar fi decongestionante nazale, medicamente care reduc pofta de mâncare.
    în sarcină şi alăptare;
    la copiii cu vârsta sub 12 ani (deoarece în cazul fenilefrinei siguranţa utilizării nu a fost stabilită).

Recenzii

Nu există încă recenzii pentru acest produs.
×

TOP

Contact

 

0740347421

Sună ACUM!

Contact